Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı! Doğal Saç Boyası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Detaylar İçin…

Evde-dogal-sac-boyasi-yapimi

Evde doğal saç boyası yapımı ile kimyasal içeren kozmetik saç boyası kullanmadan, doğal yöntemlerle saçlarınızı boyayabilirsiniz. Kimyasal içerikli saç boyalarının zararları malum, bu nedenle son yıllarda doğal saç boyalarına rağbet epeyce artmış durumda. Biz de bu yazımızda evde doğal saç boyası yapımı konusunu araştırdık. Evde yapacağınız bitkisel içerikli saç boyaları ile sarı, kızıl, kahverengi ve siyah renkli saçlara sahip olabilirsiniz. Evde doğal saç boyası yapımı sağlıklı olduğu kadar, fiyat yönünden de daha ucuza mal olması bakımından avantajlıdır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan hangi saç rengi için hangi bitkilerin kullanılabileceğini anlatmaya başlıyoruz.

Sarı Renkli Doğal Saç Boyası Yapımı

Saçlarınızı açık sarıya boyamak istiyorsanız, limon suyu bunun için en etkili doğal saç boyasıdır. Taze sıkılmış limon suyunu bir sprey şişesine doldurup, bunu saçlarınıza sıkarak güneşe çıktığınızda kısa yoldan sarı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınız sarının istediğiniz tonunda açılana kadar uygulamayı birkaç defa tekrar etmeniz gerekebilir. Saçlarınız açık kumralsa limon suyu uygulayarak çok kolay bir şekilde açık sarı olmasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın koyu sarı olması için papatya ve aynı safa çiçeği kullanabilirsiniz. Eğer altın sarısı saçlara sahip olmak istiyorsanız bunun için de ışkın kökünü deneyebilirsiniz. Yarım su bardağı ışkın kökü bitkisini 2 su bardağı suda kaynatın ve soğumasını bekledikten sonra süzün. Elde ettiğiniz suyu saçlarınıza uygulayın. Işkın kökü gibi mahunya ve sarı kök bitkileriyle de yapabileceğiniz bitkisel doğal saç boyaları, altın sarısı saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir. Bu konuda küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Eğer saçlarınız siyah ise bu bitkisel yöntemlerle sarı yapamazsınız. Sadece renklerini birkaç ton açabilirsiniz. Kumral ve açık kumral saçları ise bu yöntemler sayesinde, sarının istediğiniz tonuna boyayabilirsiniz.

Kahverengi Doğal Saç Boyası Yapımı

Son yılların favori saç renkleri arasında bulunan kahverengini saçlarınıza uygulamak istiyorsanız bunun için siyah çay, kahve, ısırgan otu, biberiye ve ada çayı gibi bitkilerden faydalanabilirsiniz. Eşit oranda ada çayı ve karanfili ayrı ayrı kaplarda demleyin, daha sonra sularını süzdürün. Elde ettiğiniz bu suları bir kabın içinde karıştırın ve içine 1 çay kaşığı da kına ilave edin. Karışımı saçlarınıza kökten uca kadar uyguladıktan sonra, yarım saat kadar bekletin ve sonrasında saçlarınızı yıkayarak durulayın. Saçlarınıza uygulayacağınız bu doğal saç boyası ile onları kolaylıkla kahverengiye boyayabilirsiniz.

Kızıl Doğal Saç Boyası Yapımı

Saçlarınızı kızıla boyamanın en kolay ve etkili yolu kına kullanmaktır. Kına saçlarınızı kızıla boyarken, aynı zamanda güçlenmelerini ve sağlıklı olmalarını da sağlayacaktır. Kınanın içine katacağınız değişik bitkiler sayesinde kızılın farklı tonlarını elde edebilirsiniz. Kına gibi domates suyu da saçları kızıla boyamak için kullanılabilecek doğal saç boyaları arasında bulunmaktadır. Saçlarınızın uzunluğuna göre yapacağınız domates suyunu köklerden uçlara masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı bir bone ile kapatıp yarım saat bekledikten sonra güzelce durulayın. Amber çiçeği ve aynı safa çiçeği ile yapacağınız doğal saç boyası da kızıl renk saçlara sahip olmanızı sağlar. Yapacağınız doğal saç boyasındaki amber çiçeği oranını arttırıp azaltarak, kızıl rengin daha koyu ya da açık tonlarda olmasını sağlayabilirsiniz. Pancar da saçlarınızı açık kızıl-mor arası bir renge boyamanızı sağlar. Saçlarınıza kızıl doğal saç boyası uyguladığınızda durulamayı sirke ile yaparsanız, kızıl rengin daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz.

Siyah Doğal Saç Boyası Yapımı

Saçları siyaha boyamak için kullanabileceğiniz en bilindik doğal formül, kara ceviz tozudur. Saçlarınızın mavi-siyah renk olmasını istiyorsanız çivit otu kullanabilirsiniz. En pratik ve etkili siyah doğal saç boyasını yapmak için; 1 fincan ada çayı ve siyah çayı 2 su bardağı kaynar suda 15 dakika kadar demleyin. Karışım soğuduktan sonra saçlarınıza kökten uca uygulayın. Saçlarınız sarı ya da açık kumralsa bunları siyaha bitkisel yöntemlerle boyamanız mümkün olmayacaktır.

Doğal Saç Boyası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Saçlarınızın istediğiniz rengi alabilmesi için onları kendi rengine yakın renklerde boyamayı tercih edin. Bitkisel yöntemlerle siyah bir saçı sarıya çevirmek zor olduğu gibi, aynı şekilde sarı saçları da siyaha çevirmek mümkün olmayacaktır. Kumral saçları sarıya ve kahverengiye, siyah saçları da kızıla doğal saç boyası ile boyayabilirsiniz.
  • Bitki çayı yaparak doğal saç boyası uygulayacağınız zaman, yarım bardak bitkiye 2 su bardağı sıcak su oranını uygulayabilirsiniz.
  • Doğal saç boyası uygularken saçların tamamını boyamak istiyorsanız, saçların kökten uca doğru her yerini boyamalısınız. Sadece uçlarda ışıltılar oluşturacak şekilde boyamak istiyorsanız, diplere boya uygulamayın.
  • Saçlarınızı doğal saç boyası ile boyadıktan sonra, daha iyi etki etmesi için bone ile kapatın.
  • Saçlarınıza uygulayacağınız doğal saç boyası sıvı değil de krem ise, köklerden başlayıp uçlara doğru masaj yaparak iyice yedirip boyamanız gerekir.
  • Bitkisel saç boyalarının çoğu kalıcılığını uzun süre muhafaza edemediği için, ayda 1 tekrar boya uygulamanız gerekebilir.

Bu yazımızda sizlerle paylaşmış olduğumuz evde yapılabilecek doğal saç boyası tarifleri sayesinde saçlarınıza zarar vermeden, onları istediğiniz renge kolaylıkla boyayabilirsiniz. Bu sayede dışarıdan alacağınız saç boyalarına ya da kuaföre yapacağınız masraf da cebinizde kalacaktır. Bitkisel saç boyasında kullanılan bitkileri aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz